Як впоратися зі страхом сирен і гучних звуків під час війни

Поради психолога: що робити, якщо лякають гучні звуки

Звуки сирен, вибухів та навіть звичайної грози стали новою фобією українців. Усім нам тепер відомо, як це – боятися за власне життя та своїх рідних, хотіти кудись сховатися. Чи надовго тепер з нами страх гучних звуків? Як з ним впоратися, щоб стало легше жити – розповіли практикуюча психологиня, ведуча «Ранку у Великому Місті» (ICTV) Юлія Зорій та психологиня, ведуча проекту «Екси» (Новий канал) Наталя Єжова у діджитал-проекті «Що робити, якщо...» від Нового каналу.

Перше, що варто усвідомити: страх – наша базова емоція. А звук сирени означає небезпеку для життя, тож це нормально, якщо нам стає страшно.

– Намагатися побороти базову емоцію безглуздо. Навпаки, страх та загрозу потрібно усвідомити та прийняти, адже лише так вам буде легше його контролювати й приймати рішення у стресовій ситуації. Поділіться своїми відчуттями з іншими людьми, знайдіть у них розуміння, підтримайте того, кому теж страшно. Таким чином ви зможете відволіктися від власної емоції й почнете її контролювати, – розповідає Юлія Зорій.

Юлія Зорій
Юлія Зорій

Щоб вам стало легше жити зі своїм страхом, його можна збалансувати цінністю власного бажання. Наприклад, ви маєте зрозуміти, чи ваше прагнення перебувати зараз саме в Україні сильніше за ваш страх гучних звуків і сирен? Якщо так, то сміливо можете залишатись тут. Якщо ні, треба замислитися про те, щоб на деякий час виїхати туди, де немає сирен. Такі корисні поради й не тільки дає психологиня Юлія Зорій.

А от Наталя Єжова детально розповіла, як та чому в українців з’явився страх гучних звуків.

– Одна з причин, чому ми боїмося гучних звуків – ПТСР (посттравматичний стресовий розлад). Він виник через пережитий сильний стрес та закріпився в нашому організмі як рефлекс. Тепер щоразу, коли ми чуємо щось гучне, в нас знову виникає стресовий стан, який провокує розвинення ПТСР, – пояснила Наталя Єжова.

Наталя Єжова
Наталя Єжова

Фото: пресслужба