В прокат вийшов фільм Параджанова «Колір граната», який вважають шедевром
Чому фільм «Колір граната» Сергія Параджанова вважають світовим шедевром
У київському кінотеатрі «Оскар» відбулася прем’єра культового фільму Сергія Параджанова «Колір граната» в унікальній версії – реставрації фондом Мартіна Скорсезе. Стрічка слідкує за життям вірменського поета XVIII століття Саят-Нова у формі кінопритчі, справжнє ім’я якого Арутюн Саядян. Фільм розділено на чотири новели: дитинство в монастирі, перебування у дворі царя Іраклія II, де Саят-Нова закохується в сестру державця Анну Батонішвілі, повернення в монастир, бо поет обирає замість плотської любові упокорення та старість і смерть під час нападу персів.
Фільм «Колір граната» Сергій Параджанов вперше вийшов у обмежений прокат в 1968 році.
Стрічка, наповнена символізмами, починається сценами з хлібом і рибою — символами християнства, та гранатів, з яких витікає червоний сік — символ життя та страждання. Надалі червоний колір проходить через увесь фільм.
1970 року фільм було представлено московському керівництву, яке зробило висновок, що «Колір граната» не можна рекомендувати для широкої глядацької авдиторії Радянського Союзу. Потім режисер Сергій Юткевич додав інтертитри між епізодами та природні звуки, видалив еротично та релігійно навантажені сцени. Ця версія вийшла в прокат у 1973 році, а Параджанов уперше побачив її тільки в 1988 році, коли вийшов з в’язниці.
Фільм наслідує середньовічні фрески, багато його персонажів зображені фронтально та рухаються вертикально чи горизонтально. Живописність кадрів підкреслюється також періодичною появою різноманітних рамок, які підсилюють враження, що на екрані — ожилі ілюстрації з релігійних текстів. Сам фільм нагадує ікону з житієм: серією зображень, які складають обрамлення, в якому розкриваються ключові епізоди життя особи.
У 2014 році фільм було відреставровано, переведено в цифрову форму та перемонтовано, щоб максимально наблизити до оригінального бачення режисера. Світова прем'єра відбулася на 67-му Каннському кінофестивалі. Реставрація була виконана Кінофондом Мартіна Скорсезе спільно з Cineteca di Bologna. За реставрацію «Кольору граната» Мартін Скорсезе здобув премію Інституту Параджанова-Вартанова 2014 року.
Покази в Україні присвячені 100-річчю з дня народження вірменського режисера Сергія Параджанова.
Гостями української прем’єри стали представники та представниці українського кіно, моди та шоубізнесу, а також посол Республіки Вірменія в Україні та вірменьска громада. На події можна було зустріти режисера та продюсера Алана Бадоєва, музичних виконавців Tember Blanche, Килиммена, Я Тоня, а також ведучих телеканалу 1+1 Україна – Олексія Суханова, Соломію Вітвіцьку та Костянтина Грубича, режисерку Ольгу Журбу, акторів Максима Девізорова, Андрія Лідаговського та Олену Лавренюк. Відвідали премʼєру і блогери: Ігор Донскіх, Сергій Халус, Дмитро Авдєєв, Катя Тейлор, Яна Алтухова та інші.
На події виступив український гурт «Щука Риба», які виконали українські народні пісні. У холі кінотеатру спільно з «Довженко-Центром» показали короткометражний фільм Сергія Параджанова «Київські фрески».
Фото: Євген Воронцов, Сергій Сівяков